Вчитель-вчителю

Контрольна робота з біології 6 клас ( підручник І.Ю.Костікова)
І семестр «Вступ. Клітина. Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинних»
1 варіант
І рівень (правильне розв’язання кожного завдання оцінюється в 0,5 балів–разом 3 бали).
Тестові завдання з однією правильною відповіддю
1.Наука, що вивчає різноманітність організмів:  а) цитологія; б) ботаніка;
в) генетика.

2.Живлення – це здатність організмів: а) утворювати із батьківських організмів нових подібних до себе дочірніх особин; б) збільшувати свої розміри; в) поглинати речовини із навколишнього середовища та засвоювати їх ; г) виділяти шкідливі речовини.

Тема уроку: Прості речовини метали і неметали. Оксиген . Кисень, склад його молекули, фізичні властивості кисню.
Мета: повторити класифікацію речовин; закріпити знання учнів про елементи метали і неметали та прості речовини на прикладі Оксигену й кисню; дати поняття про Оксиген – хімічний елемент і кисень – просту речовину; ознайомити учнів з поширенням кисню в природі, його фізіологічною дією; розвивати вміння учнів самостійно здобувати знання , використовувати раніше набуті знання в новій навчальній ситуації; виховувати творчу , допитливу особистість.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, модель молекули кисню, хімічний диктант для учнів
Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку:
І. Організаційний етап уроку
Привітання вчителя. Емоційне налаштування учнів на урок.
ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Ми розпочинаємо роботу над темою «Прості речовини метали і неметали». Сьогодні ми познайомимось з хімічним елементом Оксигеном і утвореною ним простою речовиною киснем, дізнаємось про те, чому хімічний елемент Оксиген вважають одним з найпоширеніших в природі, а речовину кисень – найважливішою в житті живих організмів. Отримані на уроці знання знадобляться вам не лише на наших наступних уроках , а і у вашому повсякденному житті. 
Відомий вчений Й. Я. Берцеліус зазначав: «Кисень – це речовина, навколо якої обертається земна хімія». Отже, вперед за новими знаннями.

Запишіть тему уроку в зошит.

                                                                                                                   Читати далі...


Тема: «Крохмаль»
Мета: закріпити знання учнів про будову, властивості, вміст крохмалю у продуктах харчування, його фізіологічне значення для організму людини. Розкрити лікувальну цінність картоплі як основного джерела вмісту крохмалю у природі. Розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення. Виховувати бережне ставлення до оточуючого середовища, свого здоров’я.
                                            Тип уроку:  урок – подорож.
Методи навчання: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, проблемний виклад, частково-пошуковий, метод контролю і самоконтролю.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної  діяльності
Останні роки гостро стоїть питання про життя та здоров’я людини. Харчування є важливою частиною нашого життя. Їжа – основний енергетичний ресурс і пластичний матеріал для росту, розвитку та оновлення клітин організму, головне джерело активних речовин. Недарма у Китаї говорять: «Причину своїх хвороб шукай на дні тарілки».
Їжа посідає значне місце у житті і здоров’ї кожної людини. Саме тому ця тема є завжди актуальною.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Перша зупинка. Історична довідка
Слово «крохмаль» прийшло у XVIII столітті з Польщі, польська мова взяла його з німецької: Kraftmehl – крохмальне борошно, тому що Kraft – сила, а Мehl – борошно. Таким чином, крохмаль - головна складова частина борошна, яка надає йому силу. Обидві частини слова мають схожі корені в інших діалектах.
Читати далі...


Тема. Виробництво сульфатної кислоти.
Мета: Розкрити значення сульфатної кислоти і сульфатів для розвитку різних галузей промисловості та сільського господарства; вдосконалювати вміння учнів; розвивати вміння працювати в групах та з додатковою літературою, Інтернетом; виховувати творче ставлення до практичного використання знань з хімії; формувати життєві компетенції.
Тип кейсу: науково – дослідний
Метод кейс: Розгляд ділової документації
Лист на кафедру «Хімічне виробництво». «Шановні науковці! Щоб покращити матеріальне становище мешканців нашого села, ми хочемо збудувати хімічне підприємство – виробництво сульфатної кислоти. Як це зробити – ми не знаємо. Тому просимо вашої допомоги у створенні бізнес – плану можливого розвитку цього виробництва.»
Кейс №1 Розвиток виробництва сульфатної кислоти.

Великий внесок у виробництво сульфатної кислоти зробив Іван Ададуров.  Вінпровів понад 20 досліджень з удосконалення технології виробництва сульфатної кислоти. За його пропозицією свинцеві труби в продукційній частині виробництва сульфатної кислоти нітрозним способом замінили на залізні та чавунні.
Читати далі...
Тема: Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів.

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції, розвивати логічне мислення при визначенні типів хімічних реакцій і складанні їх рівнянь, розвивати пізнавальну активність і творчі здібності при виконанні завдання, виховувати почуття колективізму і взаємодопомоги при роботі в творчих групах.

Хід уроку:

Шановні учні! Деякі із ваших друзів опинилися в складних погодних умовах і не мали змоги потрапити до школи. Тому нам необхідно створити для них конспект уроку і розмістити його на сайті школи, щоб вони змогли опрацювати навчальний матеріал уроку та виконати домашнє завдання.
Давайте будемо працювати в творчих групах.


Кейс.

Тема:Неорганічні речовини. Елементарний склад живих організмів

Елемент
Символ
Вміст (%)
Значення для клітини й організму
Карбон
С
15-18
Головний структурний компонент усіх органічних сполук клітини
Оксиген
О
65-75
Головний структурний компонент усіх органічних сполук клітини
Нітроген
N
1,5-3,0
Обов’язковий компонент амінокислот
Гідроген
Н
8-10
Головний структурний компонент усіх органічних сполук клітини
Фосфор
Р
0,0001
Міститься у складі кісткової тканини і зубної емалі, нуклеїнових кислот, АТФ і деяких ферментів
Калій
К
0,15-0,4
Міститься в клітині тільки у вигляді йонів, активує ферменти білкового синтезу, обумовлює ритм серцевої діяльності, бере участь у процесах фотосинтезу
Сульфур
S
0,15-0,20
Міститься у складі деяких амінокислот, ферментів, вітаміну В
Хлор
Сl
0,05-0,10
Найважливіший аніон в організмі тварин, компонент НСl у шлунковому соку
Кальцій
Са
0,04-2,00
Міститься у складі клітинної стінки рослин, кісток і зубів; активує згортання крові й скорочення м’язових волокон
Магній
Mg
0,02-0,03
Міститься у складі молекул хлорофілу, а також кісток і зубів, активує енергетичний обмін і синтез ДНК
Натрій
Na
0,02-0,03
Міститься в клітині тільки у вигляді йонів, зумовлює нормальний ритм серцевої діяльності, впливає на синтез гормонів
Ферум
Fe
0,010-0,015
Міститься у складі багатьох ферментів, гемоглобіну і міоглобіну, бере участь у біосинтезі хлорофілу, у процесах дихання і фотосинтезу
Іод
I
0,0001
Міститься у складі гормонів щитоподібної залози
Купрум
Cu
0,0002
Міститься у складі деяких ферментів, бере участь у процесах кровотворення, фотосинтезу, синтезу гемоглобіну
Манган
Mn
0,0001
Міститься у складі деяких ферментів або підвищує їх активність, бере участь у розвитку кісток, асиміляції азоту й процесі фотосинтезу
Молібден
Mo
0,0001
Міститься у складі деяких ферментів, бере участь у процесах зв’язування атмосферного азоту рослинами
Кобальт
Co
0,0001
Міститься у складі вітаміну В12, бере участь у фіксації атмосферного азоту рослинами, розвитку еритроцитів
Цинк
Zn
0,0003
Міститься у складі деяких ферментів, бере участь у синтезі рослинних гормонів (фуксину) і спиртовому бродінні

Немає коментарів:

Дописати коментар